Gdzie kupić?   |   język: Polski

Poradnik dla pierwszorocznych biwakowiczów i nie tylko…

Jak dobrać namiot idealny dla mnie i moich wakacyjnych planów?

Zanim zaczniesz szukać idealnego dla Ciebie namiotu, koniecznie na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: „do jakich celów będzie on mi służył?”, „czego od niego oczekuję?”, „jaka cecha namiotu będzie miała dla mnie największe znaczenie?”.
Umownie, biwakowanie możemy podzielić na:

  • biwakowanie o charakterze stacjonarnym, gdzie rozbijamy namiot
  • i nie przemieszczamy się z nim nigdzie,
  • biwakowanie o charakterze objazdowym, podczas którego jeździmy np. samochodem, nie musimy do końca liczyć kilogramów naszych namiotów,
  • biwakowanie piesze, gdzie wszystko co ze sobą niesiemy musi być jak najlżejsze, najmniejsze i maksymalnie podręczne.

I tak na te stacjonarne wyjazdy, zdecydowanie polecamy modele namiotów o pojemności
o jeden większej niż ilość osób, która ma w nim mieszkać. Wówczas w bardzo łatwy sposób jesteśmy w stanie podwyższyć sobie standard – komfort naszego wypoczynku. Warto również w tym miejscu zastanowić się czy będzie nam potrzebny przedsionek do namiotu,
czy coś będziemy w nim przechowywać np. nasze rowery. Naszymi propozycjami na biwaki stacjonarne są: Gobi 4, Marakesz 4, Clif 6, Clif 8 oraz King 6. Wszystkie namioty
z wyjątkiem modelu King 6 są namiotami dwukomorowymi typu vis a vis tzn. z sypialniami usytułowanymi naprzeciw siebie ze wspólnym przedsionkiem, który doskonale sprawdza się jako miejsce do przechowywania różnych niezbędnych przedmiotów.
Natomiast model King 6 to typowy jednokomorowy tunel uwielbiany wśród młodzieży
z uwagi na jego znaczną wysokość oraz duży przedsionek, który może służyć
jako przechowalnia sprzętu biwakowego bądź pełnić funkcję altanki w niepogodę.

Przy biwakach objazdowych pożądaną cechą będzie duża łatwość rozbijania namiotu, gdyż skomplikowana konstrukcje będą zbędnie zabierać nam czas. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się namioty tj.: Stella 3, Malwa 3.1, Malwa 4, Vigo 3, Vigo 4 czy Traper 4.
Są to namioty jednokomorowe posiadające przedsionki w przypadku modelu Malwa nieco mniejsze niż w pozostałych ale nadal funkcjonalne. Po złożeniu mają mały gabaryt i wagę
a co najważniejsze naprawdę szybko się je rozkłada.

Natomiast gdy wybieramy się na piesze wycieczki a namiot będzie naszym „bagażem podręcznym” warto aby był on dwu-, maksymalnie trzyosobowy i charakteryzował się niewielkimi gabarytami oraz dużą łatwością montażu. Na takie wyprawy proponujemy wcześniej wymieniane namioty: Stella 3, Malwa 3.1, Malwa 4 oraz Malwa 3, Domepack 2
i namiot dla wielkich leniuchów czyli nasz samorozkładający model ZL085N.

Jak mam przygotować namiot przed użyciem?

Przede wszystkim, każdorazowo, przed wyjazdem radzimy rozłożyć namiot i sprawdzić
czy jest on kompletny. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej aby dać sobie jeszcze czas
na ewentualną wysyłkę namiotu do naszego serwisu bądź zamówienie brakujących do niego elementów. Ponad, to należy sprawdzić wilgotną gąbką poziom impregnacji namiotu.
Jeżeli na materiale nie zbierają się kropelki wody, które można bez problemu skrzepnąć ręką
a materiał po chwili staje się ciemniejszy i wchłania w całą siebie wilgoć
oznacza to, że przed wyjazdem koniecznie musisz dokonać impregnacji namiotu aby uniknąć ewentualnych „podtopień” w czasie biwaku.

Jak prawidłowo wybrać miejsce na biwak/obozowisko?

Miejsce wybieramy w zależności od tego jak planujemy spędzić czas. Na dłuższy pobyt
na polu namiotowym idealne miejsce powinno być płaskie, osłonięte od wiatru i zacienione w godzinach południowych. Silne, długotrwałe nasłonecznienie, pomimo zastosowanych przez nas materiałów, może w konsekwencji spowodować ich odbarwienie
i ogólne osłabienie. Nie należy jednak wybierać miejsca dla namiotu usytuowanego bezpośrednio pod drzewami z uwagi na nieuniknioną możliwość zabrudzenia go ptasimi odchodami. Ponadto, warto pamiętać, że podczas wzmożonych wiatrów możliwe
jest ułamanie się gałęzi drzewa, która może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników namiotu. Tak więc gdy już wybierzemy miejsce idealne na biwak przed rozbiciem namiotu obszar ten należy dokładnie uprzątnąć usuwając kamienie, gałęzie, szyszki i inne zalegające na przedmioty. Wówczas unikniemy dziurawienia podłogi namiotu oraz „nocnych niespodzianek” typu szyszka uwierająca w plecy.

Nieco inaczej sytuacja wygląda gdy wędrujemy z „naszym domkiem na plecach” i rozbijamy się codziennie w innym miejscu. W czasie tego typu wyjazdów często rozstawiamy namioty tam gdzie zastanie nas zmrok. Wówczas, mimo niesprzyjających warunków należy sprawdzić równość podłoża, upewnić się czy w pobliżu nie występują duże spadki terenu i sprawdzić bliskość miejsca biwakowego od wody.

Dodatkowo, warto rozeznać się w obowiązujących na danym obszarze przepisach dotyczących zasad biwakowania. Wykonanie tych czynności z pewnością zaoszczędzi nam przykrych niespodzianek.

O czym warto pamiętać rozbijając namiot?

Po kupieniu nowego namiotu przed planowanym wyjazdem, radzimy dokładnie zapoznać się z dołączoną o niego instrukcją obsługi. Najlepiej, wykorzystując wolne, słoneczne popołudnie, warto rozbić namiot na  trawniku np. w pobliżu domu i zapoznać się praktycznie z jego konstrukcją. Unikniemy w ten sposób nerwowych sytuacji np. podczas rozbijania namiotu w nocy lub deszczu. Jeśli zrobimy to wcześniej w domu – poradzimy sobie w każdej niekorzystnej sytuacji znacznie sprawniej.

Należy pamiętać, aby w czasie rozbijania namiotu wszystkie zamki były zasunięte. Odciągów nie należy nadmiernie napinać, natomiast w trakcie dłuższego pobytu systematycznie sprawdzać je i regulować. Szczególnie starannie należy sprawdzić poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania właściwego dystansu pomiędzy sypialnią a jego tropikiem.
Rozbijając namiot na kamienistym podłożu warto usunąć wszelkie kamienie o ostrych krawędziach i inne przedmioty.

Jak zagospodarować przestrzeń w namiocie aby było w nim wygodnie i bezpiecznie?
Biwakując na polu namiotowym przy zagospodarowaniu przestrzeni  należy tak rozmieścić rozmaite przedmioty np. plecaki, torby, lodówki turystyczne, aby nie wypychały ścian sypialni (możliwość zamakania). Należy również unikać kontaktu ostrych, metalowych przedmiotów z podłogą (nogi krzeseł i stolików turystycznych). Ze szczególną uwagą należy przygotować stanowisko kuchenne. Nie może ono znajdować się wewnątrz sypialni. Materiał, z którego uszyte są nasze namioty, jest wprawdzie niepalny, ale pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu. Gotując w przedsionku należy uważać na zachowanie właściwej odległości palnika od ściany tropiku. Uwagi te dotyczą również grzejników i lamp gazowych.
Zabezpieczenie przed uszkodzeniami podłogi oraz dodatkową izolację można uzyskać, używając płacht namiotowych. Nasza firma  ma w swojej ofercie plandeki zabezpieczające doskonale nadające się do tego celu.

Podczas biwakowania warto pamiętać o zjawisku kondensacji pary wodnej. Osoby przebywające w namiocie produkują wilgoć (oddychanie, parowanie ludzkiego ciała). Wilgoć ta jest odprowadzana przez materiał sypialni (poliamid) i skrapla się na tropiku. Niwelowanie skutków tego niemożliwego do wyeliminowania zjawiska fizycznego polega na maksymalnej wentylacji namiotu. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają warto na noc uchylić namiot lub w przypadku namiotów ekspedycyjnych otworzyć boczne wentylatory. W przypadku pozostałych namiotów warto zdjąć górny daszek wentylacyjny (jeśli oczywiście nie spodziewamy się opadów deszczu) lub uchylić wejście od sypialni.

Jak zadbać o namiot po powrocie do domu?

Po zakończeniu biwakowania należy gruntownie wysprzątać namiot i starać się składać go w stanie suchym. Jeżeli jest to niemożliwe wysuszyć namiot jak najszybciej. Najlepiej zaraz po powrocie do domu.  Nawet składając namiot w czasie dobrej pogody pamiętać należy, że zewnętrzna strona podłogi jest zawsze wilgotna i wymaga dodatkowego osuszenia. Jeżeli konieczne jest zmycie podłogi lub tropiku należy stosować wodę lub wodę z mydłem (nie używać środków chemicznych). Stelaż nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, natomiast zamki błyskawiczne powinny być systematycznie konserwowane parafiną lub silikonem. Tak zadbany namiot Marabuta będzie nam służył wiele lat.

Masz pytania?

Jeśli masz pytania odnośnie naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania szybko i wyczerpująco.

Napisz do nas!
Kod z obrazka*